خواندن خبرنگار کاوانی پاری سن ژرمن لوشامپیونه

خواندن: خبرنگار کاوانی پاری سن ژرمن لوشامپیونه فرانسه مون پولیه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

شهاب حسینی از آن‌چه فکر می‌کنیم، جذاب‌تر و مهربان‌تر است | تلاش کردم به تکرار نیفتم

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

با حرف هایی که پشت سرم زده می شود کاری ندارم

عبارات مهم : زنبور

شهاب حسینی از آن چه فکر می کنیم، جالب تر و مهربان تر است | تلاش کردم به تکرار نیفتم

پژمان جمشیدی که این روزها دو فیلم «لونه زنبور» و «تگزاس» را روی پرده سینماها دارد، با تاکید بر این که کمدی ژانری بسیار سخت هست، می گوید بابت بازی در فیلم هایی که جهت مردم سرگرم کننده بوده و لبخند بر لبان ارزش نشانده، خوشحال است.

بازیگری باهوش که شاید حسادت ها باعث شده است خیلی ها چشم دیدن موفقیتش را نداشته باشند و مدام او را مورد نقد قرار دهند، ولی این حواشی نه تنها او را از پا نینداخته بلکه به قول خودش انگیزه اش را جهت پیشرفت در مسیر بازیگری زیاد و زیاد کرده هست. پژمان جمشیدی که در حال حاضر دو فیلم «لونه زنبور» و «تگزاس» را روی پرده سینما دارد، مدت ها بخاطر گذشته فوتبالی اش و ورود به دنیای بازیگری از دنیای فوتبال مورد نقد سینمایی ها بود، ولی الان جزو بازیگران پرفروش سینمای کشور عزیزمان ایران هست. بازی این بازیگر در جشنواره فجر گذشته هم مورد توجه هیات داوران قرار داده شد و جمشیدی کاندیدای عالی ترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او به تازگی بازی در فیلم پرستاره «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی را به آخر رسانده و این روزها مشغول بازی در «لابیرنت» نخستین کار سینمایی امیرحسین ترابی هست. جمشیدی در این فیلم با شهاب حسینی و ساره بیات همبازی شده است هست. در ادامه گفت وگوی ما با این بازیگر را می خوانید.

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

اولین همکاری شما و محسن کیایی به تئاتر «پپرونی جهت دیکتاتور» برمی گردد. با این حساب «لونه زنبور» نخستین کار یکسان شما دو بازیگر در حوزه تصویر هست. با توجه به اینکه نگارش فیلمنامه «لونه زنبور» بر عهده خودِ محسن کیایی بود و از طرفی نقش پارتنر شما را هم ایفا می کرد، چقدر جهت ایده دادن راجع به کاراکتر صابر و اعمال نظرات در فیلمنامه دست شما باز بود؟

من با محسن کار کرده بودم و او را به خوبی می شناختم. خیلی دوستش دارم و به نظرم پارتنر به شدت فداکار و کاربلدی هست. از قبل شروع کار این را می دانستم که محسن مشغول نوشتن فیلمنامه است و کارش را با برزو نیک نژاد پیش می برد، ولی آخرین لحظات بود که بازی در این کار را به من پیشنهاد دادند. آقای نیک نژاد در آن وقت دوست داشتند که جواد عزتی این نقش را بازی کند ولی چون آقای عزتی سر کار بود، به پیشنهاد محسن کیایی من به پروژه اضافه شدم.

شهاب حسینی از آن‌چه فکر می‌کنیم، جذاب‌تر و مهربان‌تر است | تلاش کردم به تکرار نیفتم

در فیلمنامه اولیه «لونه زنبور» نقش صابر نسبت به نقش مرتضی (با بازی محسن کیایی) نقش کم رنگ تری بود و بار کمدی به شدت روی کاراکتر مرتضی قرار داشت، ولی از آنجایی که من و محسن تعامل خوبی با هم داشته و به خوبی همدیگر را می شناختیم، خیلی چیزها را سر صحنه به کار اضافه کردیم.

برزو نیک نژاد به شدت به دورخوانی قبل از گرفتن سکانس اعتقاد دارد. در این دورخوانی ها مواردی را که احساس می کردیم به بهتر شدن سکانس کمک می کند به کار اضافه کردیم.

«لونه زنبور» کار بسیار شیرینی بود و همه عوامل خیلی خوب در کنار هم پیش می رفتند. فکر می کنم همین عنوان باعث شد کار خروجی خوبی داشته باشد.

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

شما علاوه بر «لونه زنبور» در حال حاضر «تگزاس» را نیز روی پرده دارید. با توجه به اینکه زوج شما و سام درخشانی را قبلا در «خوب، بد، جلف» و پیش تر از آن در سریال «پژمان» دیده بودیم، این نگرانی جهت شما وجود نداشت که حضور در «تگزاس» با همان ترکیبِ شما، سام درخشانی و حمید فرخ نژاد، جهت مخاطب تکراری شود؟

اتفاقا من هر لحظه دلواپس این تکرار هستم و فکر می کنم کار کمدی زیاد از کارهای دیگر می تواند این خطر را به دنبال داشته باشد. همه شخصیت های کمدی دنیا نوعی بلاهت دارند، همین عنوان باعث به خنده انداختن تماشاچی می شود. هیچ کاراکتر کمدی ای در سینمای دنیا از این قاعده مستثنی نیست و این بلاهت که نوعی نادانی به کاراکتر می دهد، مهم ترین دلیلی است که جهت مخاطب خنده آمیز می شود. این شاخصه می تواند یک خصوصیت اخلاقی یکسان در میان کارهای بازیگر کمدی ایجاد کند، ولی مطمئنا بر اساس فیلمنامه و شاخصه هایی که کاراکترها در فیلمنامه های کمدی متفاوت دارند، نوع بلاهت بازیگر هم شکل متفاوتی به خود می گیرد.

مثلا طبقه اجتماعی صابر در «لونه زنبور» با کاراکتری که در «تگزاس» یا «خوب، بد، جلف» داشته ام کاملا تفاوت می کند و من تلاش کردم از این یکی نبودن جایگاه اجتماعی کاراکترها جهت متفاوت شدن بازی ام استفاده کنم.

شهاب حسینی از آن‌چه فکر می‌کنیم، جذاب‌تر و مهربان‌تر است | تلاش کردم به تکرار نیفتم

به شدت دلواپس بازی در «تگزاس» و تکرار زوج سام و خودم بودم. هیچ کدام از ما دوست نداشتیم «تگزاس» جهت مخاطب تداعی کننده زوج «خوب، بد، جلف» باشد. ولی هم سام درخشانی و هم حمید فرخ نژاد به من گفتند دلواپس نباشم. هر سه ما تلاش کردیم نقش متفاوتی به نسبت «خوب، بد، جلف» ایفا کنیم. در طول کار هم خود بابک کایدان (نویسنده) در کنار ما بود و خیلی بخش ها را با او چک کردیم و یک سری تغییرات در دیالوگ ها و روند قصه دادیم.

سعی کردم جهت این کاراکتر ظاهر سازی کنم تا نقشم در «تگزاس» را با نقش های دیگری که بازی کردم متفاوت کند. خودم احساس می کنم کاراکترم در «تگزاس» با «خوب، بد، جلف» تفاوت دارد، کما اینکه همه بازیگران یکسری فاکتورهای ثابتی دارند و در یک قالب خاصی قرار گرفته اند و شاید بخاطر قرار گیری در همین قالب است که جهت یک سری نقش ها گزینش می شوند.

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

سعی می کنم تا آنجا که در توانم هست، میان نقش هایم تفاوت هایی ایجاد کنم که به ورطه تکرار کشیده نشوم. در کارهای تئاتری که بازی می کنم هم خیلی تلاش دارم با اتود زدن های متفاوت روی نقش ها این متفاوت بازی کردن را تمرین کنم تا بتوانم از این تجربیات در حوزه تصویر استفاده کنم.

در سینمای ما رفتن سراغ ترکیب های تکراری اتفاق رایجی است و مطمئنا از این به بعد باز هم پیشنهاداتی به شما و سام درخشانی جهت همکاری یکسان داده خواهد شد. آیا همچنان قصد دارید این ترکیب را در کارهای دیگر هم بپذیرید؟

نه من و نه سام درخشانی دیگر دوست نداریم ترکیب مان دوباره تکرار شود. به نظرم تکرار این ترکیب نوعی سوءاستفاده است و نه جهت ما، نه جهت مخاطب خوشایند نیست. قطعا ما سریال «خوب، بد، جلف» را که جهت ویدئو رسانه است دوباره کنار هم بازی خواهیم کرد. احتمالا دی وی دی های این سریال آخرهای امسال بیرون خواهد آمد، ولی شاید این آخرین همکاری من و سام درخشانی باشد. مگر اینکه فیلمنامه خیلی فوق العاده ای به ما پیشنهاد شود که دوباره جهت همکاری کنار هم مجاب شویم. یا اینکه پیمان قاسم خانی دوباره پیشنهادی بدهد و بخواهد این زوج را در کارش تکرار کند. وگرنه هیچ اصراری از جانب ما جهت این تکرار وجود ندارد. تا الان هم هیچ فیلمنامه ای جهت این تکرار همکاری ما را مجاب نکرده هست. «تگزاس» هم یک اتفاق بود.

از همان زمانی که وارد حوزه بازیگری شدید حرف و حدیث راجع به شما و حضورتان در این عرصه شروع شد، این حرف ها همچنان هم ادامه دارد، تا جایی که امسال کاندیدا شدن شما در بخش عالی ترین بازیگر نقش مکمل مرد به مذاق خیلی ها خوش نیامد و با این عنوان به تمسخر واکنش‌ها کردند. ولی به نظر می رسد این حواشی نه تنها روی پیشرفت شما تاثیری ندارد، بلکه انگار برایتان نوعی موتور حرکت شده است و نیرومند ترتان کرده هست. آیا که در همین مدت کوتاهی که وارد حوزه بازیگری شدید، یک لحظه بی کار نبودید و روز به روز در حال پیشرفت و به دست آوردن تجربیات تازه در زمینه بازیگری هستید. خودتان توضیح دهید که چقدر به حرف هایی که پشت سر شما زده می شود، اهمیت می دهید؟

واقعا این حرف ها دیگر تاثیری روی کار من نمی گذارد و شاید به قول شما حتی انگیزه ام را هم زیاد کند. بازیگری تعریف خودش را دارد و سلایق مختلفی در دنیا است که باعث می شود مخاطب یک بازیگر را دوست داشته یا نداشته باشد. هرکس با توجه به سلیقه اش می تواند از یک بازیگر خوشش بیاید یا نیاید. من کار خودم را می کنم و تلاش می کنم با حرف هایی که پشت سرم زده می شود کاری نداشته باشم.

امسال در جشنواره فیلم «سوءتفاهم» را داشتید که فیلمی پست مدرن با حال و هوای متفاوت از کارهایی بود که تاکنون در آنها حاضر شدید. الان هم مشغول بازی در «لابیرنت» هستید و در کنار بازیگرانی چون شهاب حسینی و ساره بیات نقش آفرینی می کنید، به نظر می رسد در این فیلم هم قرار است نقش جدی تری را از شما ببینیم. با این حساب حضور شما در فیلم هایی که حال وهوای جدی تری دارد خواست خودتان بوده و یا به شکل اتفاقی رخ داده است؟

من تفاوت زیادی میان بازی در نقش جدی وکمدی نمی بینم و به نظرم بازیگر باید بتواند نقشی که به او محول می شود را به خوبی ایفا کند. این بااهمیت ترین وظیفه یک بازیگر هست. تلاش می کنم هنگامی که فیلمنامه را می خوانم، خیلی به این دقت نکنم که این فیلمنامه کمدی یا یک درام جدی اجتماعی هست. تلاش می کنم تمرکزم را روی شخصیتی که به من پیشنهاد شده است بگذارم و ببینم که آیا توانایی زنده کردن آن کاراکتر و ایفای نقش آن را دارم یا نه. این جهت من از همه چیز مهمتر هست. تا الان که شیوه برخوردم با کارها اینگونه بوده و بازی در کار کمدی و جدی برایم تفاوتی نداشته هست. نمی دانم؛ شاید یک روزی جهت من هم خط مرزی میان این دو نوع کار ایجاد شود ولی فعلا برایم فرقی ندارد.

کمدی ژانری بسیار سخت و مهم هست. من جهت این ژانر احترام قائل هستم و هر لحظه طرفدارش بوده ام. خیلی خوشحالم که تاکنون فیلم هایم جهت مردم سرگرم کننده بوده و لبخند بر لبان ارزش نشانده هست. البته درکنار کمدی حضور در فیلم های جدی هم برایم یک تجربه فوق العاده است.

درخصوص «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی و «لابیرنت» امیرحسین ترابی بگویید. در فیلمِ اول کنار بازیگران زیادی که همگی به نام هستند نقش آفرینی کرده اید و در «لابیرنت» با شهاب حسینی که تنها بازیگر سینمای ما است که مهمترین جایزه بازیگری دنیا را دریافت کرده، همکاری می کنید. درخصوص این تجربه همکاری بگویید.

حضور در «ما همه با هم هستیم» تجربه بسیار فوق العاده ای بود و باید منتظر ماند و دید خروجی کار چه می شود. در مورد «لابیرنت» هم باید بگویم که من این فیلمنامه را دو سال پیش خوانده بودم و خیلی دوست داشتم. آن موقع امیرحسین ترابی بازی در نقش کاراکتر نریمان را به من پیشنهاد داده بود. به امیرحسین گفتم اگر نقش مهم فیلمت را شهاب حسینی یا پیمان معادی ایفا کنند، من هم با کمال میل دوست دارم نقش نریمان را بازی کنم. بعد از آن حدود دو سال خبری از امیرحسین ترابی نشد و مشغول جذب سرمایه جهت این فیلم شده است بود. بعد از دو سال با من تماس گرفت و گفت یادت است چه قولی دادی؟ گفتم بله. گفت من با شهاب حسینی و ساره بیات قرار داد بستم و دوست دارم تو نقش نریمان را بازی کنی. من هم با توجه به اینکه فیلمنامه را خوانده بودم خیلی سریع پیشنهاد او را پذیرفتم و حضورم در این نقش قطعی شد.

شهاب حسینی از آن چیزی که از دور می بینیم هم جالب تر، همراه تر و مهربان تر هست. در کنار ایشان، زن ساره بیات و غزاله نظر هم فوق العاده هستند.

قطعا همکاری در کنار بازیگری همچون شهاب حسینی که این قدر در کارش موفق هست، خیلی لذت بخش خواهد بود. همراهی ایشان و رفاقتی که در پشت صحنه با فرزند ها دارند جهت من بسیار جالب است و تلاش کردم نهایت استفاده را از این همکاری ببرم و از این بزرگان یاد بگیرم.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: زنبور | همکاری | بازیگر | بازیگری | کاراکتر | بازیگران | فیلمنامه | شهاب حسینی | سام درخشانی

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

با حرف‌هایی که پشت سرم زده می‌شود کاری ندارم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog